УКРАЇНА
Краматорський міський суд
Донецької області
84333, м.Краматорськ, вул.Маяковського, 21, ідентифікаційний код 02895656
тел. (06264)6-18-43, факс (06264)41-99-73,e-mail: inbox@kt.dn.court.gov.ua
Історична довідка до фонду №
Краматорський міський суд Донецької області
І. Історія фондоутворювача
Відповідно до статті 6 Конституції - Основного Закону України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, яка є самостійною, незалежною сферою публічної влади. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.
Суд здійснює правосуддя, як своє основне завдання, на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
На теперішній час у Краматорському міському суді Донецької області зберігаються оригінали судових рішень, постанов, ухвал, вироків, які набрали законної сили, всі категорії судових справ та облікові документи суду, починаючи з 1960 року. Проте, в особових справах колишніх працівників суду вбачається, що у попередні роки суд на території м.Краматорська також існував. Він був розділений на 4 дільниці (за територіальністю). Народний суд I дільниці м.Краматорська (обслуговування території с.Малотаранівка) очолював суддя Лук`янчиков Лука Лукич. Народний суд II дільниці м.Краматорська (обслуговування території «Соцгорода») очолювала суддя Балабанова Оксана К. Народний суд III дільниці м.Краматорська (обслуговування території с.Біленька) очолював суддя Свищ Василь Іванович. Народний суд IV дільниці м.Краматорська (обслуговування території «Старого города», с.Ясногірка) очолював суддя Сєріков Жан Ісідорович.
Народний суд обирався у складі народних засідателів. Судді народного суду обиралися громадянами району на основі загального, рівного і прямого виборчого права на таємному голосуванні строком на 5 років. Народні засідателі обиралися на зборах громадян за місцем їх роботи або проживання шляхом відкритого голосування строком на два з половиною роки. Структура та штатна чисельність працівників суду затверджувалася начальником відділу юстиції облвиконкому.
З оригіналів рішень за 1961 рік, які збереглися в архіві Краматорського міського суду Донецької області, вбачається що правосуддя здійснювалось народним судом м. Краматорська Сталінської області. Організаційне керівництво народним судом в м. Краматорськ Сталінської області здійснював відділ юстиції виконкому обласної ради Міністерства Юстиції УРСР. Рішення виносились іменем Української Соціалістичної Радянської Республіки.
У складі Української Радянської Соціалістичної Республіки правосуддя здійснювалось народним судом, який був першою інстанцією для розгляду всіх цивільних та кримінальних справ, не віднесених до компетенції вищого суду.
9 листопада 1961 року Сталінську область було перейменовано в Донецьку. З цього часу всі рішення приймались Народним судом м. Краматорська Донецької області.
Народний суд м. Краматорська Донецької області був розташований в Старій частині міста Краматорська за адресою вул. Шкільна, б.12 (колишній стоквартирний будинок). За час існування народного суду головами суду були: Балабанова Оксана К., Кобєлєв Леонід Васильович (з 17.12.1961 року по 31.01.1994 рік).
В червні 1973 року для суду відбулася знакова подія - суд змінив юридичну адресу, та почав розташовуватись у сучасній будівлі зі спеціально обладнаними залами судових засідань по вулиці Маяковського, 21 у місті Краматорську Донецької області.
Головами Краматорського міського суду Донецької області були: з 1994 року по 1996 рік - Пантєлєєв В`ячеслав Олександрович, з серпня 1996 року по серпень 2000 року - Савченко Сергій Олександрович. З січня 2001 року по серпень 2008 року суд очолював Літвінов Євген Володимирович. З листопада 2008 року по липень 2013 року головою суду була Гаврилова Марина Валеріївна. З липня 2013 року по квітень 2014 року – Літовка Валерій Володимирович. З квітня 2014 по листопад 2016 року – Клімов Володимир Вікторович. З листопада 2016 року й по теперішній час – Літовка Валерій Володимирович.
Також у різні часи свого існування - від народного суду до Краматорського міського суду Донецької області на посадах суддів працювали: Овсянніков Анатолій Іванович, Сєріков Жан Ісідорович, Роянов Ілля Васильович, Козаренко Олександр Єгорович, Максименко Євгенія Петрівна, Рецебуринський Юрій Йосипович, Соловйов В`ячеслав Борисович, Д`яченко Світлана Петрівна, Губін Володимир Михайлович, Боровський Олександр Володимирович, Сєріков Ігор Жанович, Ткаченко Валентина Вікторівна, Мякота Марія Сергіївна, Василенко Олена Миколаївна, Скляров Володимир Вікторович, Нєсвєтова Надія Миколаївна, Груіцька Людмила Олександрівна, Гапонов Андрій В`ячеславович, Космачевська Тетяна Вікторівна.
Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про судоустрій Української РСР» від 17 червня 1992 року №2464-12 судовий процес проводився суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймали.
Відповідно до Закону України від 24.02.1994 року № 4017-XII «Про внесення змін і доповнень» до Закону про судоустрій УРСР назву «народні суди» було змінено на назву «місцеві суди», внаслідок чого змінилась назва суду – Краматорський народний суд Донецької області став називатися Краматорський міський суд Донецької області. І в подальшому найменування суду не змінювалось.
До 2002 року організаційне керівництво судами у межах і порядку, передбаченому законодавством, здійснювалось Міністерством юстиції України. На підставі Закону України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 року № 3018-3 функції по організаційному забезпеченню діяльності судів в Україні були покладені на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління, які створювалися для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального та соціального забезпечення суддів та працівників апарату суду. Краматорський міський суд Донецької області передано в підпорядкування територіальному управлінню Державної судової адміністрації України в Донецькій області.
З 1 січня 2010 року в суді розпочала роботу комп’ютерна програма «Судова статистика «Атлант»», яка дозволила забезпечити часткову автоматизацію діловодства суду.
З 1 січня 2011 року дану систему замінила комп`ютерна програма автоматизованої системи документообігу суду «Д-3».
З 01 січня 2011 року в суді розподіл справ між суддями здійснюється в автоматизованому режимі, що є важливою гарантією неупередженості при розподілі судових справ. Крім того, судом за допомогою даної програми здійснюється відправлення судових рішень до Єдиного Державного реєстру судових рішень.
Відповідно до Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій та статус суддів» правосуддя у м. Краматорську здійснюють судді Краматорського міського суду Донецької області, у визначених законом випадках, а присяжні шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур.
Відповідно до частини першої статті Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції», на підставі подань Державної судової адміністрації України на зміну територіальної підсудності судових справ, підсудних розташованим у районі проведення антитерористичної операції місцевим загальним та апеляційним судам (вх. № 913/0/1-14 від 29 серпня 2014 року, вх. № 10027/0/30-14 від 01 вересня 2014 року), розпорядженням Вищого Спеціалізованого Суду України № 2710/38-14 від 02 вересня 2014 року визначено територіальну підсудність Кіровського районного суду міста Макіївки, Совєтського районного суду міста Макіївки, Гірницького районного суду міста Макіївки – Краматорському міському суду Донецької області.
Краматорський міський суд Донецької області забезпечує:
Суд, як державний орган, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
З 1 листопада 2016 року й по теперішній час Краматорський міський суд Донецької області очолює Літовка Валерій Володимирович, який є головою суду згідно рішення зборів суддів Краматорського міського суду Донецької області № 12 від 01.11.2016 року.
До складу Краматорського міського суду Донецької області входять 18 суддів: голова суду – Літовка Валерій Володимирович, заступник голови суду – Михальченко Анастасія Олександрівна, судді: Нейло Ігор Миколайович, Лутай Андрій Миколайович, Кравченко Ольга Юріївна, Демидова Віра Костянтинівна, Ткачова Світлана Миколаївна, Данелюк Оксана Миколаївна, Заборський В`ячеслав Олександрович, Марченко Любов Миколаївна, Пікалова Наталія Михайлівна, Чернобай Анжеліка Олександрівна, Фоміна Юлія Володимирівна, Костюков Дмитро Геннадійович, Юр`єва Катерина Сергіївна, Переверзева Лариса Іванівна, Бакуменко Анна Валеріївна, Сухоручко Юлія Олександрівна.
Кожен суддя має помічника, добір яких судді здійснюють самостійно. Помічники суддів з питань підготовки справ до розгляду підзвітні лише відповідному судді. За головою суду закріплена представницька, адміністративна та контролююча функції.
Крім того, адміністративні повноваження, визначені головою суду, здійснює заступник голови суду.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» від 26 червня 2007 року № 486-р, розробленого нам виконання положень Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до судових рішень», процесуального законодавства, наказу ДСА України «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» від 23.10.2007 року №672/к, з 1 січня 2008 року до штатних розписів судів введено посади керівника апарату суду, консультанта з ведення кадрової роботи та аналізу судової статистики, головного спеціаліста з інформаційних технологій. Тому, згідно номенклатури справ суду, починаючи з 2008 року й по теперішній час, видаються накази й розпорядження керівника апарату суду. Також з цього року згідно ЗУ «Про судоустрій та статус суддів» почали збиратися наради суддів та виготовлятися протоколи зборів суддів.
Першим керівником апарату Краматорського міського суду Донецької області з 01 лютого 2008 року (наказ № 10-к від 01.02.2008 року) по 15.02.2011 року була Вознюк Лариса Федорівна.
З 15 лютого 2011 року й по теперішній час керівником апарату Краматорського міського суду Донецької області є Литвиненко Ольга Володимирівна (наказ ТУ ДСА України в Донецькій області № 58-к від 15.02.2011 року).
У 2010 році введено штатну одиницю - заступник керівника апарату суду.
Станом на 01.01.2018 року в Краматорському міському суді Донецької області штатна чисельність складає 93 одиниці. З них:
Змін у складі не відбувалось.
Відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII керівник апарату суду призначає громадян України, які пройшли конкурсний відбір, на вакантні посади державної служби в суді категорії «В», надає відпустки та звільняє з таких посад відповідно до цього Закону.
Заробітну плату працівникам державної та патронатної служби нараховує територіальне управління Державної судової адміністрації України у Донецькій області.
Згідно із Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» у Краматорському міському суді Донецької області діє архів для зберігання архівних документів, що утворилися за час діяльності суду, використання відомостей, що містяться в цих документах для службових, наукових та інших цілей.
Наказом керівника апарату суду від 01 квітня 2015 року №56-к завідувачем архівом Краматорського міського суду Донецької області призначена Тріль Олена Юріївна.
Завідувач архівом суду при здійсненні своїх посадових обов`язків керується Інструкцією «Про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад судових справ та управлінської документації суду», затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 15 грудня 2011 року № 168, Переліку судових справ і документів, що утворюються в діяльності суду із зазначенням років зберігання, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 07 грудня 2017 року у Краматорському міському суді Донецької області та Примірною номенклатурою справ місцевого загального суду (після модифікації) (протокол ЕПК від 30 травня 2018 року № 5) та рішення ЕПК Державного архіву Донецької області від 14 липня 2011 року № 12 «Про передавання судових справ та документів суду на державне зберігання до архівних установ».
До складу документів архіву суду входять:
Видача справ з архіву для тимчасового користування, підготовки відповідей на запити та заяви юридичних та фізичних осіб здійснюється за резолюцією голови суду. Для видачі справ в архіві суду ведеться спеціальний журнал обліку.
На державне збереження до архівного відділу Краматорської міської ради Донецької області управлінські документи суду з архіву Краматорського міського суду до 2019 року не передавалися.
На підставі Указу Президента України від 29 грудня 2017 року №450/2017 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів" відповідно до підпункту 6 пункту 161 розділу XV «Перехідні положення» Конституції України, статті 19, частини першої статті 21, пункту 40 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій та статус суддів» було постановлено ліквідувати Краматорський міський суд Донецької області, а утворити Окружний суд міста Краматорська із місцезнаходженням у місті Краматорську Донецької області. У 2018 році утворено Окружний суд міста Краматорська, але, як установа у 2019 році він ще не працює. У 2019 році Краматорський міський суд Донецької області продовжує працювати у тому ж складі.
ІІ. Історія фонду
У відповідності до Путівника Державного архіву Донецької області на сторінці 555 міститься інформація, що за номером фонду Р-3428 документи Народного суду 2-ї дільниці міста Краматорська Сталінської області у кількості 3909 одиниць збереження за 1944-1960 роки, були передані на постійне зберігання в Державний архів Донецької області.
Про попередню діяльність суду архівних даних немає.
Перші документи (копії наказів по кадрам начальника відділу юстиції Донецької області та Донецького облсуду), які знаходяться на зберіганні в архіві суду м. Краматорська, датовані 1960 роком. Суд мав назву Народний суд м. Краматорська Сталінської області відділу юстиції виконкому Сталінської обласної ради.
Документи постійного терміну зберігання та з особового складу Краматорського міського суду Донецької області упорядковані до 2017 року включно.
В архіві Краматорського міського суду Донецької області зберігаються всі документи, оригінали судових справ та судові справи, документи з особового складу та постійного зберігання починаючи з 1960 року й по 2017 рік включно, які не були прийняті Державним архівом на зберігання.
ІІІ. Характеристика документів фонду
Відповідно до Указу Президента України від 29 грудня 2017 року № 451/207 «Про реорганізацію місцевих загальних судів», у 2018 році архівом Краматорського міського суду Донецької області була проведена експертиза цінностей документів, що утворилися за час діяльності суду у 1960-2017 роках. За її результатами складено описи.
Опис № 1 – справи постійного зберігання (оригінали судових рішень, постанов, ухвал, вироків, а також судові справи), до якого внесені:
Всього до опису внесено 6545 (шість тисяч п`ятсот сорок п`ять) справ.
Всі цивільні, кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення за період з 1961 по 2011 роки за якими проведено експертизу цінності та вилучено рішення, ухвали й вироки – знищені. На справи, що знищені, складено акти, які схвалені експертною комісією суду, засвідчені підписами членів експертної комісії, представником юридичного відділу та мартенівського цеху, де відбувалось саме знищення справ та печатками суду й заводу. Акти на знищення зберігаються в архіві Краматорського міського суду Донецької області. Вилучені для постійного збереження документи – рішення, ухвали й вироки, включено до опису №1 постійного зберігання за 1961-2017 роки.
Опис № 1 – справ постійного зберігання (управлінська документація), до якого внесені справи з 1991 по 2017 роки за фактом їх наявності в архіві суду:
Всього до опису внесено 79 (сімдесят дев`ять) справ.
Документи постійного строку зберігання упорядковані з 1991 по 2017 роки по фактичній наявності та збережені в архіві суду.
Причина відсутності управлінських документів до 1991 року не встановлена.
Опис № 3 - справ тривалого (понад 10 років) зберігання «До ліквідації суду» (облікові документи), до якого внесені справи з 1961 по 2013 роки за фактом їх наявності в архіві суду:
Всього до опису внесено 453 (чотириста п`ятдесят три) справи.
Обліково-статистичні картки:
Опис № 2-к – справ з кадрових питань (особового складу), до якого внесені:
Всього до опису внесено 244 (двісті сорок чотири) справ.
Науково – технічну обробку документів проведено згідно Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5 «Про затвердження Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях».
При складанні описів й проведенні експертизи цінності документів суду використовувалась Інструкція «Про порядок передання до архіву місцевого та апеляційного суду, зберігання в ньому, відбору та передання до державних архівних установ та архівних відділів міських рад судових справ та управлінської документації суду», затверджена наказом Державної судової адміністрації України від 15 грудня 2011 року №168 та Перелік судових справ і документів, що утворюються в діяльності суду із зазначенням строків зберігання, затверджений наказом Державної судової адміністрації України від 07.12.2017 року №1087, Примірна номенклатура справ місцевого загального суду після модифікації, номенклатура справ суду на 2018 рік.
Документи знаходяться в задовільному стані, систематизовані по роках, а у межах року – за значимістю та групами документів, які утворені в діяльності суду.
Описи складено за хронологічно-тематичною ознакою. До описів додається науково-довідковий апарат: титульний аркуш, передмова, засвідчу вальний напис опису, історична довідка.
Завідувач архіву Краматорського міського
суду Донецької області О.Ю.Тріль
«___»___________20___ року